Депутати Держдуми запропонували заборонити електронні сигарети внісши поправки в закон Про охорону здоров’я населення від дії навколишнього тютюнового диму під заборону потрапляють жувальна гумка у вигляді сигарет, і електронна сигарета.

Ми ознайомилася з поправками до другого читання антитютюнового законопроекту Мінохоронздоров’я, розгляд яких відбудеться в Держдумі 25 січня. Учора їх схвалив профільний комітет нижньої палати російського парламенту. Паління у більшості громадських місць планується заборонити з 1 липня 2014 року. У рундуків заберуть сигарети вже весною цього року.

За місяць, що пройшов після ухвалення законопроекту «Про охорону здоров’я населення від дії навколишнього тютюнового диму і наслідків споживання тютюну» в першому читанні, депутати підготували 169 поправок до документу. Проте комітет Держдуми з охорони здоров’я схвалив тільки 30 з них.

При розгляді поправок комітет зайняв помірну позицію, відхиляючи найбільш радикальні пропозиції з обох флангів — як прибічників жорсткіших заборон, так і депутатів, що пропонували ліберальніші заходи у боротьбі з тютюнокурінням.

З одного боку, не пройшли поправки, що збільшують список громадських місць, де паління має бути заборонене(наприклад, платформи на вокзалах, особистий автотранспорт). Не знайшло розуміння і пропозиція ввести заборону на паління у присутності дітей.

З іншого боку, були відхилені усі без виключення численні поправки, що пропонували не забороняти паління у більшості громадських місць, якщо в них обладнані спеціалізовані курилки. Не пройшла також поправка, завдяки якій фармкомпанії могли б отримати податкові пільги на продукцію, спрямовану на зниження табакозависимости.

Найбільш суттєві зміни, схвалені профільним комітетом, торкаються заборони паління в громадських місцях і правил роздрібного продажу тютюнових виробів. Паління забороняється в медичних, спортивних, освітніх і культурних установах, на робочих місцях, в кафе, клубах і ресторанах з 1 липня 2014 року. У колишній редакції заборона повинна була набути чинності 1 січня 2015 року. Пропозиція ряду депутатів заборонити паління в громадських місцях з початку 2014 року, щоб «зустріти Олімпіаду в Сочі некурящою країною», була відхилена.

Істотному скороченню піддалася ч. 2 ст. 11 законопроекту, в якій міститься перелік місць, де допускалося паління за умови устаткування спеціальних ізольованих курилень.

На думку депутатів, подібні виключення допустимі тільки для житлових будинків, готелів і судів далекого плавання. Таким чином, пасажирам потягів далекого дотримання пропонується палити на платформах під час зупинок, а власникам ресторанів — не витрачати гроші на устаткування курилок. Спроба депутата Сергія Іванова дозволити створення курилень в держустановах не зустріла розуміння у членів комітету.

Автори поправок вважають, що електронні сигарети також містять шкідливі речовини, і тому теж мають бути заборонені до продажу. Разом з цим, в число поправок увійшло також збільшення з 10 до 15 метрів відстані, на якій не можна палити поблизу вокзалів, аеропортів і станцій метро, а також пом’якшення вимог до торгівлі тютюновими виробами в сільській місцевості і в містах. Поправки знімають з магазинів обмеження по площі.