Нікотин є маслянистою гігроскопічною рідиною((S)- 3 -(1-метил-2-пирроли-динил) піридин), що має пекучий смак і неприємний запах. Його хімічна формула – C10H14N2. У своїй основній формі нікотин добре змішується з водою, здатний утворювати солі з кислотами, у своїй перевазі вода розчинні і тверді. Без зусиль проникає через шкірні покриви. Основний нікотин має властивість згорати при температурі нижче, ніж точка кипіння. Незважаючи на низький тиск пари, пари нікотину запалюються при температурі 95⁰ в довкіллі.

Нікотин – це алкалоїд, який є присутнім в рослинах з сімейства пасльонових. У великій кількості його містить тютюн, в набагато меншому – картопля, баклажани, помідори, болгарський перець, кока. У відсотках нікотин складає 0,3-5% від загальної маси сушеного тютюну. Цікаво, що синтезується ця речовина в коренях, а вже накопичення відбувається саме в листі. Нікотин є дуже діючим нейротоксином. Особливий вплив робить на комах. Раніше нього використали в якості інсектициду, сьогодні цю роль похідні нікотину(имидаклоприд – один з них).

Відразу після попадання в організм, нікотин нестримно поширюється, маючи можливість подолання гематоенцефалічного бар’єру. Час для напіввиведення нікотину – 2 години.

Нікотин робить вплив на ацетилхолинові рецептори. Якщо доза нікотину невелика, активність цих рецепторів збільшується. Внаслідок чого зростає кількість гормону адреналіну, що виробляється. Викид останнього веде прискореному серцебиттю, підняттю кров’яного тиску, більше прискореному диханню і підвищенню концентрації глюкози в крові.

Викид адреналіну відбувається під впливом симпатичної нервової системи шляхом дії на мозкову речовину надниркової залози через черевні нерви. Під впливом ацетілхоліну(що виробляється прегангліонарними симпатичними волокнами цих нервів) на ацетилхолинові нікотинові рецептори відбувається деполяризація клітин і вступ кальцію за допомогою потенциалозависимих кальцієвих каналів. Кальцій є поштовхом для екзоцитозу хромаффинних гранул, що сприяє викиду в кров адреналіну.

Вже у високій дозі нікотин блокує нікотиновий ацетилхолиновий рецептор. В цьому випадку нікотин токсичний, що дає можливість його застосування в якості інсектициду.

Доречно зауважити, нікотин сприяє збільшенню рівня дофаміну, розташованого в шляхах центрів, що відповідають за задоволення.

Дія нікотину на настрій людини різна. В першу чергу, він викликає збудження(із-за викиду адреналіну і глюкози з печінки).

Нікотин – найсильніша отрута. Здатний викликати параліч усієї нервової системи(дихання припиняється, зупиняється серцева діяльність, настає смерть). Летальна доза для людей в середньому 0,5-1 мг/кг В якості порівняння: ціаністий калій має подібний показник в три рази даний, що перевищує, – 1,7 мг/кг Сьогодні учені з’ясували, що вживаючи високі дози нікотину регулярно, людина ризикує втратити зір, заробити ураження кишечника і шлунку.

У маленьких дозах нікотин викликає збудження. Вживаючи мікродози в регулярних кількостях, виникає психічна і фізична залежність.

Вживання нікотину впродовж довгого часу викликає широкий перелік захворювань : артеріальну гіпертонію, гіперглікемію, тахікардію, атеросклероз, стенокардію, аритмію, серцеву недостатність, ішемічну хворобу серця, інфаркт міокарду. У чоловіків виникає імпотенція. У вигляді тютюну паління вживання нікотину відноситься до побутової наркоманії.

  • Друга Частина Матеріалів